MathCAMPS Logo

Gemma 2B on 7.NS.A.1-fraction

Common Core Standard 7.NS.A.1-fraction

This standard covers the following:

Apply and extend previous understandings of addition and subtraction to add and subtract rational numbers; represent addition and subtraction on a horizontal or vertical number line diagram.

🔗 Problem

Problem: Math problem: Determine the value of the sum when adding (74 / 63) and (91 / 78).

Gemma 2B:

 Reasoning: (74 / 63) + (91 / 78) = <<74/63+91/78=1.1795918367346939>>1.1795918367346939
### Answer: 1.1795918367346939

Expected answer: 295/126

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of adding 94/5 to 1/25?

Gemma 2B:

 Reasoning: 94/5 = <<94/5=18.8>>18.8 and 1/25 = <<1/25=0.04>>0.04.
Adding 18.8 to 0.04 gives 18.84 = <<18.84=18.84>>18.84.
### Answer: 18.84

Expected answer: 471/25

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If the sum from the previous problem is then added to 73/89, what is the final result?

Gemma 2B:

  Reasoning: 18.84 + 73/89 = <<18.84+73/89=18.84+0.82=19.66>>19.66.
### Answer: 19.66

Expected answer: 43744/2225

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: If instead of adding 94/5 you had added 94/89 to 1/25 in the previous problem, what would have been the result?

Gemma 2B:

  Reasoning: 94/89 = <<94/89=1.0567568>>1.0567568 and 1/25 = <<1/25=0.04>>0.04.
Adding 1.0567568 to 0.04 gives 1.0967568 = <<1.0967568=1.0967568>>1.0967568.
### Answer: 1.0967568

Expected answer: 2439/2225

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting 48/20 from 49/8? Answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 49/8 - 48/20 = <<49/8-48/20=49/8*5/5-48/20*4/4=245/40-192/80=53/40>>53/40
### Answer: 53/40

Expected answer: 149/40

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the value of the expression ((45 / 5) - (6 / 47)).

Gemma 2B:

 Reasoning: ((45 / 5) - (6 / 47)) = <<(45/5)-(6/47)=(9)-(0.128)=8.872>>8.872
### Answer: 8.872

Expected answer: 417/47

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 22/49 and 72/35? Provide your answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 22/49 = <<22/49=22/49>>22/49 and 72/35 = <<72/35=72/35>>72/35.
22/49 + 72/35 = <<22/49+72/35=22/49+72/35>>22/49+72/35.
### Answer: 22/49+72/35

Expected answer: 614/245

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After you've computed the sum of 22/49 and 72/35, add this result to 32/21. What is the final sum, presented as a simplified fraction?

Gemma 2B:

  Reasoning: 22/49 + 72/35 = <<22/49+72/35=22/49+72/35>>22/49+72/35 and 32/21 = <<32/21=32/21>>32/21.
22/49+72/35 + 32/21 = <<22/49+72/35+32/21=22/49+72/35+32/21>>22/49+72/35+32/21.
### Answer: 22/49+72/35+32/21

Expected answer: 2962/735

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Imagine you originally had 22/34 of a basket of ripe apples instead of 22/49, and you also have 72/35 of a basket of oranges. How much do you have in total, given these new amounts? Provide your answer in simplified form.

Gemma 2B:

  Reasoning: 22/34 = <<22/34=22/34>>22/34 and 72/35 = <<72/35=72/35>>72/35.
22/34 + 72/35 = <<22/34+72/35=22/34+72/35>>22/34+72/35.
### Answer: 22/34+72/35

Expected answer: 1609/595

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of (39 / 9) - (44 / 69)?

Gemma 2B:

 Reasoning: (39 / 9) - (44 / 69) = <<(39/9)-(44/69)=-0.0...>>-0.0...
### Answer: -0.0...

Expected answer: 85/23

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 49/79 and 18/21.

Gemma 2B:

 Reasoning: 49/79 = <<49/79=0.61646...>>0.61646... and 18/21 = <<18/21=0.85714...>>0.85714....
The sum of 49/79 and 18/21 is 0.61646... + 0.85714... = <<0.61646...+0.85714...=1.47360...>>1.47360....
### Answer: 1.47360...

Expected answer: 817/553

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 95/46 and 65/31?

Gemma 2B:

 Reasoning: 95/46 = <<95/46=2.065217391304347826086956521739>>2.065217391304347826086956521739 and 65/31 = <<65/31=2.096774193548387096774193548387>>2.096774193548387096774193548387.
The sum of 95/46 and 65/31 is 2.065217391304347826086956521739+2.096774193548387096774193548387 = <<2.065217391304347826086956521739+2.096774193548387096774193548387=4.162001584652718804465111440576>>4.162001584652718804465111440576.
### Answer: 4.162001584652718804465111440576

Expected answer: 5935/1426

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 25 over 63 and 74 over 6?

Gemma 2B:

 Reasoning: 25/63 + 74/6 = <<25/63+74/6=25/63+37/3=25/63+125/63=150/63=5/3=1 2/3>>1 2/3
### Answer: 1 2/3

Expected answer: 802/63

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 79/91 and 100/47?

Gemma 2B:

 Reasoning: 79/91 = <<79/91=0.8678>>0.8678 and 100/47 = <<100/47=2.127>>2.127.
The sum of 79/91 and 100/47 is 0.8678+2.127 = <<0.8678+2.127=2.9948>>2.9948.
### Answer: 2.9948

Expected answer: 12813/4277

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((55 / 47) + (72 / 21))?

Gemma 2B:

 Reasoning: 55/47 = <<55/47=1.17>>1.17 and 72/21 = <<72/21=3.43>>3.43.
((55 / 47) + (72 / 21)) = 1.17 + 3.43 = <<1.17+3.43=4.6>>4.6
### Answer: 4.6

Expected answer: 1513/329

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 86/62 and 99/41?

Gemma 2B:

 Reasoning: 86/62 = <<86/62=1.4>>1.4 and 99/41 = <<99/41=2.4>>2.4.
86/62 + 99/41 = <<1.4+2.4=3.8>>3.8.
### Answer: 3.8

Expected answer: 4832/1271

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 87/88 and 24/13.

Gemma 2B:

 Reasoning: 87/88 = <<87/88=0.99...>>0.99... and 24/13 = <<24/13=1.846...>>1.846... .
0.99... + 1.846... = <<0.99...+1.846...=2.836...>>2.836... .
### Answer: 2.836...

Expected answer: 3243/1144

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate ((68 / 33) + (70 / 25)). Write your answer in its simplest form.

Gemma 2B:

 Reasoning: ((68 / 33) + (70 / 25)) = <<(68/33)+(70/25)=(68*5+70*3)/(33*5*25)=(340+210)/(825)=(340+210)/825=550/825=(550:5)/(825:5)=(11*50)/(165*5)=(11*2)/(33*5)=(22/33)>>22/33
### Answer: 22/33

Expected answer: 802/165

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the summation of 35/97 and 11/9? Express the result in simplest form.

Gemma 2B:

 Reasoning: 35/97 + 11/9 = <<35/97+11/9=35/97+99/97=134/97>>134/97.
### Answer: 134/97

Expected answer: 1382/873

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting 79/70 from 11/5?

Gemma 2B:

 Reasoning: 11/5 = <<11/5=2.2>>2.2 and 79/70 = <<79/70=1.13...>>1.13... .
2.2 - 1.13... = <<2.2-1.13...=1.07...>>1.07... .
### Answer: 1.07...

Expected answer: 15/14

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 68/16 and 52/78?

Gemma 2B:

 Reasoning: 68/16 = <<68/16=4 2/16>>4 2/16 and 52/78 = <<52/78=4 44/78>>4 44/78.
4 2/16 + 4 44/78 = <<4 2/16+4 44/78=8 46/78>>8 46/78.
### Answer: 8 46/78

Expected answer: 59/12

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Find the sum of 21/75 and 44/47.

Gemma 2B:

 Reasoning: 21/75 = <<21/75=0.28>>0.28 and 44/47 = <<44/47=0.936170213...>>0.936170213....
21/75 + 44/47 = <<21/75+44/47=1.2162...>>1.2162....
### Answer: 1.2162...

Expected answer: 1429/1175

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of (77/5 + 4/11).

Gemma 2B:

 Reasoning: (77/5 + 4/11) = <<77/5+4/11=17/5+4/11=71/55+4/11=75/55=7/5>>7/5
### Answer: 7/5

Expected answer: 867/55

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What's the sum of 60/48 and 37/47?

Gemma 2B:

 Reasoning: 60/48 = <<60/48=5/4>>5/4 and 37/47 = <<37/47=37/47>>37/47.
5/4 + 37/47 = <<5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47=5/4+37/47

Expected answer: 383/188

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve ((14 / 72) + (25 / 6)).

Gemma 2B:

 Reasoning: ((14 / 72) + (25 / 6)) = <<(14/72)+(25/6)=(7/36)+(25/6)=(7/36)+(5/12)=(35/108)+(35/108)=(70/108)>>70/108
### Answer: 70/108

Expected answer: 157/36

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 84/97 and 25/2?

Gemma 2B:

 Reasoning: 84/97 = <<84/97=0.8650>>0.8650 and 25/2 = <<25/2=12.5>>12.5.
The sum of 84/97 and 25/2 is 0.8650+12.5 = <<0.8650+12.5=13.3650>>13.3650.
### Answer: 13.3650

Expected answer: 2593/194

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the difference between the fractions 66/20 and 4/78?

Gemma 2B:

 Reasoning: 66/20 = <<66/20=3.3>>3.3 and 4/78 = <<4/78=0.05128205128205128>>0.05128205128205128.
3.3-0.05128205128205128 = <<3.3-0.05128205128205128=3.2487179487189796>>3.2487179487189796
### Answer: 3.2487179487189796

Expected answer: 1267/390

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the expression: 83 divided by 37 minus 12 divided by 14.

Gemma 2B:

 Reasoning: 83/37 = <<83/37=2.2297>>2.2297 and 12/14 = <<12/14=0.8571>>0.8571.
83/37-12/14 = <<2.2297-0.8571=1.3726>>1.3726
### Answer: 1.3726

Expected answer: 359/259

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 95/57 and 28/80?

Gemma 2B:

 Reasoning: 95/57 = <<95/57=1.6666666666666667>>1.6666666666666667 and 28/80 = <<28/80=0.35>>0.35.
The sum of 95/57 and 28/80 is 1.6666666666666667+0.35 = <<1.6666666666666667+0.35=2.0166666666666665>>2.0166666666666665.
### Answer: 2.0166666666666665

Expected answer: 121/60

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If you double the sum of 95/57 and 28/80, what will you get?

Gemma 2B:

  Reasoning: 95/57 = <<95/57=1.6666666666666667>>1.6666666666666667 and 28/80 = <<28/80=0.35>>0.35.
The sum of 95/57 and 28/80 is 1.6666666666666667+0.35 = <<1.6666666666666667+0.35=2.0166666666666665>>2.0166666666666665.
If you double the sum of 95/57 and 28/80, you will get 2.0166666666666665*2 = <<2.0166666666666665*2=4.033333333333333>>4.033333333333333.
### Answer: 4.033333333333333

Expected answer: 121/30

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous problem you considered the sum of 95/57 and 28/80, now consider what would happen if you changed the 57 in the denominator of the first fraction to a 21. What would be the new sum of 95/21 and 28/80?

Gemma 2B:

  Reasoning: 95/21 = <<95/21=4.523809523809524>>4.523809523809524 and 28/80 = <<28/80=0.35>>0.35.
The sum of 95/21 and 28/80 is 4.523809523809524+0.35 = <<4.523809523809524+0.35=4.873809523809524>>4.873809523809524.
### Answer: 4.873809523809524

Expected answer: 2047/420

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 14/57 and 92/42.

Gemma 2B:

 Reasoning: 14/57 = <<14/57=0.24561403508875>>0.24561403508875
92/42 = <<92/42=2.1904761904762>>2.1904761904762
14/57 + 92/42 = <<0.24561403508875+2.1904761904762=2.4360902359747>>2.4360902359747
### Answer: 2.4360902359747

Expected answer: 324/133

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((77 / 55) + (6 / 5))?

Gemma 2B:

 Reasoning: ((77 / 55) + (6 / 5)) = <<(77/55)+(6/5)=(77+6)/(55)=83/55>>83/55
### Answer: 83/55

Expected answer: 13/5

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the value of (56 / 8) + (90 / 86). How much does it equal?

Gemma 2B:

 Reasoning: (56 / 8) + (90 / 86) = <<(56/8)+(90/86)=7+1=8>>8
### Answer: 8

Expected answer: 346/43

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 23/20 and 82/97?

Gemma 2B:

 Reasoning: 23/20 = <<23/20=1.15>>1.15 and 82/97 = <<82/97=0.84>>0.84.
1.15+0.84 = <<1.15+0.84=1.99>>1.99.
### Answer: 1.99

Expected answer: 3871/1940

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 54/88 and 28/10.

Gemma 2B:

 Reasoning: 54/88 = <<54/88=0.6125>>0.6125 and 28/10 = <<28/10=2.8>>2.8.
54/88 + 28/10 = <<0.6125+2.8=3.4125>>3.4125.
### Answer: 3.4125

Expected answer: 751/220

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the following operation: 7 / 69 + 71 / 47?

Gemma 2B:

 Reasoning: 7 / 69 + 71 / 47 = <<7/69+71/47=1.0+1.5=2.5>>2.5
### Answer: 2.5

Expected answer: 5228/3243

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 15/32 and 65/15?

Gemma 2B:

 Reasoning: 15/32 = <<15/32=0.46875>>0.46875 and 65/15 = <<65/15=4.3333333333333335>>4.3333333333333335.
15/32 + 65/15 = <<0.46875+4.3333333333333335=4.802083333333333>>4.802083333333333
### Answer: 4.802083333333333

Expected answer: 461/96

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: What is the sum of 87/26 and the result of the previous problem ((15/32) + (65/15))?

Gemma 2B:

  Reasoning: 87/26 = <<87/26=3.346153846153846>>3.346153846153846 and (15/32) + (65/15) = <<0.46875+4.3333333333333335=4.802083333333333>>4.802083333333333.
87/26 + (15/32) + (65/15) = <<3.346153846153846+4.802083333333333=8.148238280484582>>8.148238280484582
### Answer: 8.148238280484582

Expected answer: 10169/1248

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 4/31 and 76/11?

Gemma 2B:

 Reasoning: 4/31 = <<4/31=0.129>>0.129 and 76/11 = <<76/11=6.909>>6.909.
4/31 + 76/11 = <<0.129+6.909=7.038>>7.038.
### Answer: 7.038

Expected answer: 2400/341

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum when you add 82/15 to 100/12?

Gemma 2B:

 Reasoning: 82/15 = <<82/15=5 7/15>>5 7/15 and 100/12 = <<100/12=8 1/12>>8 1/12.
5 7/15 + 8 1/12 = <<5 7/15+8 1/12=13 16/60=13 13/30=1 17/30=1 34/60=1 17/30=1 34/60=1 34/60=1 1/2+17/60=13 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60=1 34/60

Expected answer: 69/5

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of the expression ((92 / 29) + (41 / 33)). Write your answer as a simplified fraction or a whole number.

Gemma 2B:

 Reasoning: ((92 / 29) + (41 / 33)) = <<(92/29)+(41/33)=((92*33)+(41*29))/29/33=((3084+1189)/29/33)=((4273)/29/33)=((4273*33)/29/33/33)=((4273*33)/29/1001)=<<4273*33/29/1001=1424/1001>>1424/1001
### Answer: 1424/1001

Expected answer: 4225/957

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 57/29 and 14/98?

Gemma 2B:

 Reasoning: 57/29 = <<57/29=1.96551724137931>>1.96551724137931 and 14/98 = <<14/98=0.142857142857143>>0.142857142857143.
57/29+14/98 = <<57/29+14/98=2.10837856525663>>2.10837856525663.
### Answer: 2.10837856525663

Expected answer: 428/203

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the given expression: 70/25 + 83/28.

Gemma 2B:

 Reasoning: 70/25 + 83/28 = <<70/25=2.8, 83/28=2.964285714285714>>2.8 + 2.964285714285714 = <<2.8+2.964285714285714=5.764285714285714>>5.764285714285714
### Answer: 5.764285714285714

Expected answer: 807/140

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the result from the previous problem: 70/25 + 83/28, what is the result when you subtract 47/13 from your answer?

Gemma 2B:

  Reasoning: 70/25 + 83/28 = <<70/25=2.8, 83/28=2.964285714285714>>2.8 + 2.964285714285714 = <<2.8+2.964285714285714=5.764285714285714>>5.764285714285714
### Answer: 5.764285714285714

Expected answer: 3911/1820

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: Let's revise the problem from before. If instead of having 70/25 oranges, you had 70/25 apples, and instead of having 83/28 more apples, you had 83/8 more oranges. What is the total of apples and oranges you have now?

Gemma 2B:

  Reasoning: 70/25 + 83/8 = <<70/25=2.8, 83/8=10.375>>2.8 + 10.375 = <<2.8+10.375=13.175>>13.175
### Answer: 13.175

Expected answer: 527/40

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: What is the result of adding the fractions 50/73 and 20/23?

Gemma 2B:

 Reasoning: 50/73 = <<50/73=0.684932 >>0.684932 and 20/23 = <<20/23=0.869565>>0.869565.
Adding 0.684932 and 0.869565 gives 1.554.
### Answer: 1.554

Expected answer: 2610/1679

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the value of ((49 / 57) + (89 / 99))?

Gemma 2B:

 Reasoning: 49/57 = <<49/57=0.857>>0.857 and 89/99 = <<89/99=0.89>>0.89.
(49/57) + (89/99) = 0.857 + 0.89 = <<0.857+0.89=1.747>>1.747.
### Answer: 1.747

Expected answer: 3308/1881

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 94 / 35 - 23 / 49. Report your answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 94/35 - 23/49 = <<94/35-23/49=94*49/35*49-23*35/49*35=4718/1715-805/1715=4718-805/1715=3913/1715>>3913/1715
### Answer: 3913/1715

Expected answer: 543/245

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 58/30 and 49/37 and leave your answer as a fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 58/30 + 49/37 = <<58/30+49/37=117/110>>117/110
### Answer: 117/110

Expected answer: 1808/555

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 45/53 and 71/50.

Gemma 2B:

 Reasoning: 45/53 = <<45/53=0.8490566037735849>>0.8490566037735849 and 71/50 = <<71/50=1.42>>1.42.
45/53 + 71/50 = <<0.8490566037735849+1.42=2.2690566037735848>>2.2690566037735848
### Answer: 2.2690566037735848

Expected answer: 6013/2650

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After adding 45/53 and 71/50, add this sum to an additional 8/100. What is the final result?

Gemma 2B:

  Reasoning: 45/53 = <<45/53=0.8490566037735849>>0.8490566037735849 and 71/50 = <<71/50=1.42>>1.42.
45/53 + 71/50 = <<0.8490566037735849+1.42=2.2690566037735848>>2.2690566037735848
2.2690566037735848 + 8/100 = <<2.2690566037735848+0.08=2.3490566037735848>>2.3490566037735848
### Answer: 2.3490566037735848

Expected answer: 249/106

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Instead of adding 45/53 and 71/50, let's now consider if we add 45/53 and 71/72. What result do we get?

Gemma 2B:

  Reasoning: 45/53 = <<45/53=0.8490566037735849>>0.8490566037735849 and 71/72 = <<71/72=0.9861111016959045>>0.9861111016959045.
45/53 + 71/72 = <<0.8490566037735849+0.9861111016959045=1.83516771545949945>>1.83516771545949945
### Answer: 1.83516771545949945

Expected answer: 7003/3816

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 36/72 and 49/1.

Gemma 2B:

 Reasoning: 36/72 = <<36/72=1/2>>1/2 and 49/1 = <<49/1=49>>49.
1/2+49 = <<1/2+49=49.5>>49.5
### Answer: 49.5

Expected answer: 99/2

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After calculating the sum of 36/72 and 49/1, subtract 48/10 from the result. What is the final answer?

Gemma 2B:

  Reasoning: 1/2+49 = <<1/2+49=49.5>>49.5 and 48/10 = <<48/10=4.8>>4.8.
49.5-4.8 = <<49.5-4.8=44.7>>44.7
### Answer: 44.7

Expected answer: 447/10

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Earlier, you calculated the sum of 36/72 and 49/1. But what if instead of adding 49/1, you only added 14/1? What would be the new sum?

Gemma 2B:

  Reasoning: 36/72 = <<36/72=1/2>>1/2 and 14/1 = <<14/1=14>>14.
1/2+14 = <<1/2+14=14.5>>14.5
### Answer: 14.5

Expected answer: 29/2

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 61/20 and 29/15?

Gemma 2B:

 Reasoning: 61/20 = <<61/20=3 1/20>>3 1/20 and 29/15 = <<29/15=1 14/15>>1 14/15.
3 1/20 + 1 14/15 = <<3 1/20+1 14/15=5 3/20>>5 3/20.
### Answer: 5 3/20

Expected answer: 299/60

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the expression ((33 / 90) + (77 / 79)). Give your answer as an unsimplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: ((33 / 90) + (77 / 79)) = <<(33 / 90) + (77 / 79)=(33*79+77*90)/(90*79)=(33*79+77*90)/7110>>((33*79+77*90)/7110)
### Answer: (33*79+77*90)/7110

Expected answer: 3179/2370

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In continuation of the previous question, what would you get if you subtract 7/89 from the result of ((33 / 90) + (77 / 79))? Please give your answer as an unsimplified fraction.

Gemma 2B:

  Reasoning: ((33*79+77*90)/7110) - 7/89 = <<(33*79+77*90)/7110 - 7/89=(33*79+77*90-7*7110)/7110=(33*79+77*90-7*7110)/7110>>((33*79+77*90-7*7110)/7110)
### Answer: (33*79+77*90-7*7110)/7110

Expected answer: 266341/210930

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: Taking the previous problem into consideration, what if the fraction you were initially adding to 33/90 was 98/79 instead of 77/79? Solve the expression ((33 / 90) + (98 / 79)) and give your answer as an unsimplified fraction.

Gemma 2B:

  Reasoning: ((33 / 90) + (98 / 79)) = <<(33 / 90) + (98 / 79)=(33*79+98*90)/(90*79)=(33*79+98*90)/7110>>((33*79+98*90)/7110)
### Answer: (33*79+98*90)/7110

Expected answer: 3809/2370

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 30/79 and 29/6? Give your answer as a fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 30/79 + 29/6 = <<30/79+29/6=30/79*6/6+29/6*79/79=180/474+203/474=383/474>>383/474.
### Answer: 383/474

Expected answer: 2471/474

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the answer when you subtract 11/66 from 59/2?

Gemma 2B:

 Reasoning: 11/66 = <<11/66=0.16666666666666666>>0.16666666666666666
59/2 = <<59/2=29.5>>29.5
29.5 - 0.16666666666666666 = <<29.5-0.16666666666666666=29.333333333333336>>29.333333333333336
### Answer: 29.333333333333336

Expected answer: 88/3

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Consider these two fractions: 58/23 and 25/26. What is the sum when those two fractions are added together?

Gemma 2B:

 Reasoning: 58/23 = <<58/23=2 19/23>>2 19/23 and 25/26 = <<25/26=0 25/26>>0 25/26.
The sum of 2 19/23 and 0 25/26 is 2 44/23.
### Answer: 2 44/23

Expected answer: 2083/598

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of the fractions 70/13 and 17/52.

Gemma 2B:

 Reasoning: 70/13 = <<70/13=5 5/13>>5 5/13 and 17/52 = <<17/52=1/3>>1/3.
The sum of 5 5/13 and 1/3 is 5 8/13.
### Answer: 5 8/13

Expected answer: 297/52

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 78/44 and 17/91?

Gemma 2B:

 Reasoning: 78/44 = <<78/44=1 34/44>>1 34/44 and 17/91 = <<17/91=0 17/91>>0 17/91.
The sum of 78/44 and 17/91 is 1 34/44 + 0 17/91 = <<1 34/44+0 17/91=1 51/44>>1 51/44.
### Answer: 1 51/44

Expected answer: 3923/2002

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 43/4 and 71/4?

Gemma 2B:

 Reasoning: 43/4 + 71/4 = <<43/4+71/4=114/4=29>>29
### Answer: 29

Expected answer: 57/2

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of adding the fractions 17/74 and 53/27?

Gemma 2B:

 Reasoning: 17/74 = <<17/74=17/37>>17/37 and 53/27 = <<53/27=2/3>>2/3.
17/37 + 2/3 = <<17/37+2/3=59/111>>59/111.
### Answer: 59/111

Expected answer: 4381/1998

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Compute the value of (76/76) + (96/16).

Gemma 2B:

 Reasoning: (76/76) = 1, and (96/16) = 6.
1 + 6 = 7.
### Answer: 7

Expected answer: 7

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the value of (76/76) + (96/16), what is the result when you add the solution to itself?

Gemma 2B:

  Reasoning: (76/76) + (96/16) = 7.
7 + 7 = 14.
### Answer: 14

Expected answer: 14

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: You originally calculated (76/76) + (96/16). Now reconsider your thought, what would be the new total if the second fraction was 96/33 instead of 96/16?

Gemma 2B:

  Reasoning: (76/76) = 1, and (96/33) = 3.
1 + 3 = 4.
### Answer: 4

Expected answer: 43/11

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((94 / 14) - (50 / 90))? Answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: ((94 / 14) - (50 / 90)) = <<(94/14)-(50/90)=(47/7)-(1/3)=(47*3-1*7)/(7*3)=(140-7)/(21)=(133/21)>> (133/21)
### Answer: 133/21

Expected answer: 388/63

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting twenty-nine seventy-ninths from thirty-three sevenths?

Gemma 2B:

 Reasoning: 29/70-33/7 = <<29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70-33/7=29/70

Expected answer: 2404/553

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 60/79 and 53/38?

Gemma 2B:

 Reasoning: 60/79 = <<60/79=0.7597>>0.7597 and 53/38 = <<53/38=1.3947>>1.3947.
0.7597+1.3947 = <<0.7597+1.3947=2.1544>>2.1544.
### Answer: 2.1544

Expected answer: 6467/3002

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the following fraction equation: 39/48 + 19/84.

Gemma 2B:

 Reasoning: 39/48 + 19/84 = <<39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/48+19/84=39/

Expected answer: 349/336

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 16/86 and 60/3?

Gemma 2B:

 Reasoning: 16/86 = <<16/86=0.18>>0.18 and 60/3 = <<60/3=20>>20.
0.18+20 = <<0.18+20=20.18>>20.18
### Answer: 20.18

Expected answer: 868/43

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the following equation: ((95 / 69) + (67 / 9))

Gemma 2B:

 Reasoning: ((95 / 69) + (67 / 9)) = <<(95 / 69) + (67 / 9) = 2.8>>2.8
### Answer: 2.8

Expected answer: 1826/207

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 95 / 16 - 43 / 60.

Gemma 2B:

 Reasoning: 95 / 16 - 43 / 60 = <<95/16-43/60=2.8125>>2.8125
### Answer: 2.8125

Expected answer: 1253/240

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of the fractions 38/8 and 4/16?

Gemma 2B:

 Reasoning: 38/8 = 38/8 * 2/2 = <<38/8*2/2=76/16>>76/16.
76/16 + 4/16 = <<76/16+4/16=80/16>>80/16.
### Answer: 80/16

Expected answer: 5

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Recalling the fraction calculation from the previous problem (38/8 and 4/16), what is the new total if you were to add 32/64 to this sum?

Gemma 2B:

  Reasoning: 32/64 = 32/64 * 2/2 = <<32/64*2/2=64/128>>64/128.
64/128 + 80/16 = <<64/128+80/16=64/128+80/16*8/8=64/128+640/128=704/128>>704/128.
### Answer: 704/128

Expected answer: 11/2

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous problem, we considered the sum of the fractions 38/8 and 4/16 and then added 32/64. Now, instead of 38/8, let's consider 12/8. What would be the new sum if you added 12/8 and 4/16 together?

Gemma 2B:

  Reasoning: 12/8 = 12/8 * 2/2 = <<12/8*2/2=24/16>>24/16.
24/16 + 4/16 = <<24/16+4/16=28/16>>28/16.
### Answer: 28/16

Expected answer: 7/4

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 67 / 15 - 27 / 12.

Gemma 2B:

 Reasoning: 67 / 15 - 27 / 12 = <<67/15-27/12=2.1333333333333335>>2.1333333333333335
### Answer: 2.1333333333333335

Expected answer: 133/60

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 38/59 and 80/94.

Gemma 2B:

 Reasoning: 38/59 = <<38/59=0.64407>>0.64407 and 80/94 = <<80/94=0.851064>>0.851064.
38/59 + 80/94 = <<38/59+80/94=1.49513>>1.49513.
### Answer: 1.49513

Expected answer: 4146/2773

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 10/14 and 70/20. Report your answer as a decimal.

Gemma 2B:

 Reasoning: 10/14 = <<10/14=0.7142857142857143>>0.7142857142857143 and 70/20 = <<70/20=3.5>>3.5.
10/14 + 70/20 = <<0.7142857142857143+3.5=4.214285714285714>>4.214285714285714.
### Answer: 4.214285714285714

Expected answer: 59/14

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After calculating the sum of 10/14 and 70/20, add this result to 100/20. What is the new total?

Gemma 2B:

  Reasoning: 10/14 = <<10/14=0.7142857142857143>>0.7142857142857143 and 70/20 = <<70/20=3.5>>3.5.
10/14 + 70/20 = <<0.7142857142857143+3.5=4.214285714285714>>4.214285714285714.
100/20 = <<100/20=5>>5.
4.214285714285714 + 5 = <<4.214285714285714+5=9.214285714285714>>9.214285714285714.
### Answer: 9.214285714285714

Expected answer: 129/14

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After reviewing your previous calculation, you realize that the first fraction was not 10/14 but actually 10/18. Now find the sum of the corrected fraction, 10/18 and the same second fraction, 70/20. What is the revised total?

Gemma 2B:

  Reasoning: 10/18 = <<10/18=0.5555555555555556>>0.5555555555555556 and 70/20 = <<70/20=3.5>>3.5.
10/18 + 70/20 = <<0.5555555555555556+3.5=4.055555555555555>>4.055555555555555.
### Answer: 4.055555555555555

Expected answer: 73/18

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting 19/44 from 33/5?

Gemma 2B:

 Reasoning: 33/5 = <<33/5=6.6>>6.6 and 19/44 = <<19/44=0.43>>0.43.
33/5 - 19/44 = 6.6 - 0.43 = <<6.6-0.43=6.17>>6.17
### Answer: 6.17

Expected answer: 1357/220

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Find the result for (97 / 13) + (62 / 22). Answer as a decimal to the nearest hundredth.

Gemma 2B:

 Reasoning: (97 / 13) + (62 / 22) = <<(97/13)+(62/22)=(7+4)+(3+1)=11+4=15>>15
### Answer: 15.00

Expected answer: 1470/143

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 78 divided by 35 and 30 divided by 60?

Gemma 2B:

 Reasoning: 78/35 = <<78/35=2.2>>2.2 and 30/60 = <<30/60=0.5>>0.5.
2.2+0.5 = <<2.2+0.5=2.7>>2.7
### Answer: 2.7

Expected answer: 191/70

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 49/75 and 88/58?

Gemma 2B:

 Reasoning: 49/75 = <<49/75=0.6533333333333334>>0.6533333333333334 and 88/58 = <<88/58=1.5172413793103448>>1.5172413793103448.
The sum of 49/75 and 88/58 is 0.6533333333333334+1.5172413793103448 = <<0.6533333333333334+1.5172413793103448=2.1705747266436932>>2.1705747266436932.
### Answer: 2.1705747266436932

Expected answer: 4721/2175

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((50 / 2) - (50 / 32))?

Gemma 2B:

 Reasoning: 50/2 = <<50/2=25>>25 and 50/32 = <<50/32=1.5625>>1.5625.
25 - 1.5625 = <<25-1.5625=23.4375>>23.4375
### Answer: 23.4375

Expected answer: 375/16

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Following up on our previous question, what is the result when you add (72 / 81) to the difference between (50 / 2) and (50 / 32)?

Gemma 2B:

  Reasoning: 50/2 = <<50/2=25>>25 and 50/32 = <<50/32=1.5625>>1.5625.
25 - 1.5625 = <<25-1.5625=23.4375>>23.4375
72/81 = <<72/81=0.8888888888888889>>0.8888888888888889
23.4375 + 0.8888888888888889 = <<23.4375+0.8888888888888889=24.3275>>24.3275
### Answer: 24.3275

Expected answer: 3503/144

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: Following the previous problem, consider this change, what would the result be if instead of dividing by 32, you divide 50 by 91? What would be the new result for ((50 / 2) - (50 / 91))?

Gemma 2B:

  Reasoning: 50/2 = <<50/2=25>>25 and 50/91 = <<50/91=0.543956>>0.543956.
25 - 0.543956 = <<25-0.543956=24.456044>>24.456044
### Answer: 24.456044

Expected answer: 2225/91

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((77 / 30) + (18 / 51))?

Gemma 2B:

 Reasoning: 77/30 = <<77/30=2.566666666666667>>2.566666666666667
18/51 = <<18/51=0.3529411764705882>>0.3529411764705882
2.566666666666667 + 0.3529411764705882 = <<2.566666666666667+0.3529411764705882=2.919635>>2.919635
### Answer: 2.919635

Expected answer: 1489/510

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of (36 / 37) + (8 / 4)?

Gemma 2B:

 Reasoning: (36 / 37) + (8 / 4) = <<(36/37)+(8/4)=1.027027>>1.027027
### Answer: 1.027027

Expected answer: 110/37

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of (57 / 22) - (72 / 48) expressing your answer as a fraction in the simplest form.

Gemma 2B:

 Reasoning: (57 / 22) - (72 / 48) = <<(57/22)-(72/48)=(57*6-72*1)/132=(342-72)/132=270/132=15/22>>15/22
### Answer: 15/22

Expected answer: 12/11

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 48 divided by 16 and 12 divided by 29?

Gemma 2B:

 Reasoning: 48/16 = <<48/16=3>>3 and 12/29 = <<12/29=0.4>>0.4.
3+0.4 = <<3+0.4=3.4>>3.4.
### Answer: 3.4

Expected answer: 99/29

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 37/20 and 16/75? Write your answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 37/20 = <<37/20=37/20>>37/20, 16/75 = <<16/75=16/75>>16/75.
37/20 + 16/75 = <<37/20+16/75=37/20+16/75>>37/20+16/75.
### Answer: 37/20+16/75

Expected answer: 619/300

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In addition to the previously computed sum of 37/20 and 16/75, now add the fraction 61/80 to this sum. What is the total when all three fractions are added together?

Gemma 2B:

  Reasoning: 37/20 + 16/75 + 61/80 = <<37/20+16/75+61/80=37/20+16/75+61/80>>37/20+16/75+61/80.
### Answer: 37/20+16/75+61/80

Expected answer: 3391/1200

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: If there originally were 60/20 portions of a cake and you added 16/75 portions of another cake to it, how much cake would you have in total? Please write your answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

  Reasoning: 60/20 = <<60/20=3>>3, 16/75 = <<16/75=16/75>>16/75.
3 + 16/75 = <<3+16/75=3+16/75>>3+16/75.
### Answer: 3+16/75

Expected answer: 241/75

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: Calculate the summation: 83/40 + 6/8.

Gemma 2B:

 Reasoning: 83/40 = <<83/40=2.075>>2.075 and 6/8 = <<6/8=0.75>>0.75.
2.075 + 0.75 = <<2.075+0.75=2.825>>2.825.
### Answer: 2.825

Expected answer: 113/40

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the result of 83/40 + 6/8, subtract 24/64 from it. What do you get?

Gemma 2B:

  Reasoning: 2.075 + 0.75 = <<2.075+0.75=2.825>>2.825 and 24/64 = <<24/64=0.375>>0.375.
2.825 - 0.375 = <<2.825-0.375=2.45>>2.45.
### Answer: 2.45

Expected answer: 49/20

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After adjusting our original calculation, we now have 83/18 instead of 83/40. So now, what is the result of 83/18 + 6/8?

Gemma 2B:

  Reasoning: 83/18 = <<83/18=4.61111111111111>>4.61111111111111 and 6/8 = <<6/8=0.75>>0.75.
4.61111111111111 + 0.75 = <<4.61111111111111+0.75=5.36111111111111>>5.36111111111111.
### Answer: 5.36111111111111

Expected answer: 193/36

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Find the result of the addition of the fractions 37/69 and 67/61.

Gemma 2B:

 Reasoning: 37/69 + 67/61 = <<37/69+67/61=104/130>>104/130
### Answer: 104/130

Expected answer: 6880/4209

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 89/84 and 75/34?

Gemma 2B:

 Reasoning: 89/84 = <<89/84=1.05>>1.05 and 75/34 = <<75/34=2.2>>2.2.
1.05+2.2 = <<1.05+2.2=3.25>>3.25
### Answer: 3.25

Expected answer: 4663/1428

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result when you add 51/78 and 44/83?

Gemma 2B:

 Reasoning: 51/78 = <<51/78=0.65>>0.65 and 44/83 = <<44/83=0.53>>0.53.
0.65+0.53 = <<0.65+0.53=1.18>>1.18.
### Answer: 1.18

Expected answer: 2555/2158

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of the fractions 99/85 and 77/55.

Gemma 2B:

 Reasoning: 99/85 + 77/55 = <<99/85+77/55=9/5+7/5=16/5>>16/5.
### Answer: 16/5

Expected answer: 218/85

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the value of 97 / 56 - 31 / 52? Represent your answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 97/56 - 31/52 = <<97/56-31/52=97*52/56*52-31*56/52*56=5014/2864-1716/2864=3308/2864=1169/952>>1169/952.
### Answer: 1169/952

Expected answer: 827/728

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of the following fraction operation: (78 / 74) + (72 / 51).

Gemma 2B:

 Reasoning: (78 / 74) + (72 / 51) = <<(78/74)+(72/51)=1.04255319148936>>1.04255319148936
### Answer: 1.04255319148936

Expected answer: 1551/629

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the operation (33 / 23) - (12 / 75)? Express your answer as a fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: (33 / 23) - (12 / 75) = <<(33/23)-(12/75)=(33*75)/(23*75)-(12*23)/(75*23)=(2475-2880)/1625=(1625-2880)/1625=(-1255)/1625>>(-1255)/1625
### Answer: (-1255)/1625

Expected answer: 733/575

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the operation 85/42 - 98/99? Simplify your answer to the nearest hundredth.

Gemma 2B:

 Reasoning: 85/42 - 98/99 = <<85/42-98/99=1.5-0.98=0.52>>0.52
### Answer: 0.52

Expected answer: 1433/1386

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 19/30 and 75/77? Express your answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 19/30 = <<19/30=0.6333333333333333>>0.6333333333333333 and 75/77 = <<75/77=0.974025974025974>>0.974025974025974.
The sum of 19/30 and 75/77 is 0.6333333333333333 + 0.974025974025974 = <<0.6333333333333333+0.974025974025974=1.607360736073607>>1.607360736073607.
### Answer: 1.607360736073607

Expected answer: 3713/2310

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 57/66 and 39/64? Please express your answer as a fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 57/66 = <<57/66=0.8636363636363636>>0.8636363636363636 and 39/64 = <<39/64=0.609375>>0.609375.
The sum of 57/66 and 39/64 is 0.8636363636363636+0.609375 = <<0.8636363636363636+0.609375=1.4729999999999998>>1.4729999999999998.
### Answer: 1.4729999999999998

Expected answer: 1037/704

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 80/13 and 2/48?

Gemma 2B:

 Reasoning: 80/13 = <<80/13=6 1/13>>6 1/13 and 2/48 = <<2/48=1/24>>1/24.
6 1/13 + 1/24 = <<6 1/13+1/24=6 17/312>>6 17/312.
### Answer: 6 17/312

Expected answer: 1933/312

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of the operation ((55 / 30) - (1 / 72)).

Gemma 2B:

 Reasoning: 55/30 = <<55/30=1.8333...>>1.8333... and 1/72 = <<1/72=0.01388...>>0.01388... .
((55 / 30) - (1 / 72)) = 1.8333... - 0.01388... = <<1.8333...-0.01388...=1.8194...>>1.8194... .
### Answer: 1.8194...

Expected answer: 131/72

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of the fractions 69/21 and 71/86.

Gemma 2B:

 Reasoning: 69/21 = <<69/21=3 3/21>>3 3/21 and 71/86 = <<71/86=5/43>>5/43.
3 3/21 + 5/43 = <<3 3/21+5/43=3 38/903>>3 38/903.
### Answer: 3 38/903

Expected answer: 2475/602

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 24/60 and 42/45? Answer as a simplified fraction.

Gemma 2B:

 Reasoning: 24/60 = 2/5 and 42/45 = 2/5.
2/5 + 2/5 = 4/5.
### Answer: 4/5

Expected answer: 4/3

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 64/76 and 35/33?

Gemma 2B:

 Reasoning: 64/76 = <<64/76=0.84210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789473684210526315789

Expected answer: 1193/627

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 47/16 and 96/10? Please, express your answer as a mixed fraction if necessary.

Gemma 2B:

 Reasoning: 47/16 + 96/10 = <<47/16+96/10=47/16+9.6=47/16+9 2/16=56 2/16=3 7/8>>3 7/8
### Answer: 3 7/8

Expected answer: 1003/80

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the operation (58 / 2) + (31 / 32)?

Gemma 2B:

 Reasoning: (58 / 2) + (31 / 32) = <<(58/2)+31/32=29+31/32=29+0.96875=29.96875>>29.96875
### Answer: 29.96875

Expected answer: 959/32

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After you have calculated the result of the operation (58 / 2) + (31 / 32), subtract 90 / 58 from your answer. What is the final result?

Gemma 2B:

  Reasoning: 29.96875 - 90 / 58 = <<29.96875-90/58=29.96875-1.551724=28.41702>>28.41702
### Answer: 28.41702

Expected answer: 26371/928

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: In the problem of adding (58 / 2) + (31 / 32), what would the result be if we originally had (58 / 2) + (10 / 32) instead? Now, compute the value.

Gemma 2B:

  Reasoning: (58 / 2) + (10 / 32) = <<(58/2)+10/32=29+10/32=29+0.3125=29.3125>>29.3125
### Answer: 29.3125

Expected answer: 469/16

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 26/90 and 50/26 when calculated as a fraction?

Gemma 2B:

 Reasoning: 26/90 = <<26/90=13/45>>13/45 and 50/26 = <<50/26=25/13>>25/13.
The sum of 13/45 and 25/13 is 13/45+25/13 = <<13/45+25/13=38/45>>38/45.
### Answer: 38/45

Expected answer: 1294/585

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 80/98 and 92/82.

Gemma 2B:

 Reasoning: 80/98 = <<80/98=0.8162>>0.8162 and 92/82 = <<92/82=1.1219512195>>1.1219512195.
The sum of 80/98 and 92/82 is 0.8162+1.1219512195 = <<0.8162+1.1219512195=1.9381512195>>1.9381512195.
### Answer: 1.9381512195

Expected answer: 3894/2009

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 89/44 and 69/5.

Gemma 2B:

 Reasoning: 89/44 = <<89/44=2>>2 and 69/5 = <<69/5=13.8>>13.8.
2+13.8 = <<2+13.8=15.8>>15.8.
### Answer: 15.8

Expected answer: 3481/220

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the following expression: 79/32 - 52/55.

Gemma 2B:

 Reasoning: 79/32 - 52/55 = <<79/32-52/55=2.59375>>2.59375
### Answer: 2.59375

Expected answer: 2681/1760

Correct? No

🔗 Problem

Problem: If Wooden Treasures, a furniture workshop, cuts a log into pieces. Each piece is 45/2 feet long. If they sell a piece of wood that is 18/90 feet shorter than the usual length, how long is the piece they sold?

Gemma 2B:

 Reasoning: The usual length of a piece of wood is 45/2 = <<45/2=22.5>>22.5 feet.
The piece of wood they sold is 18/90 feet shorter than the usual length. So, the length of the piece of wood they sold is 22.5 - 18/90 = <<22.5-18/90=22.3222.32 feet.>>22.32 feet.
### Answer: 22.32 feet

Expected answer: 223/10

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 99/92 and 15/74 as a simplified fraction?

Gemma 2B:

 Reasoning: 99/92 + 15/74 = <<99/92+15/74=99*74/92*74+15*92/74*92=7293/7168+120/6688=7293+120/7168=7403/7168>>7403/7168
### Answer: 7403/7168

Expected answer: 4353/3404

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 54/1 + 62/30. Express your answer in simplest terms.

Gemma 2B:

 Reasoning: 54/1 = <<54/1=54>>54 and 62/30 = <<62/30=2.0666666666666666>>2.0666666666666666.
54+2.0666666666666666 = <<54+2.0666666666666666=56.066666666666666>>56.066666666666666.
### Answer: 56.066666666666666

Expected answer: 841/15

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What value do you get by adding 85/29 and 47/7?

Gemma 2B:

 Reasoning: 85/29 = <<85/29=2.931034482758621>>2.931034482758621 and 47/7 = <<47/7=6.714285714285714>>6.714285714285714.
Adding 85/29 and 47/7 gives 2.931034482758621+6.714285714285714 = <<2.931034482758621+6.714285714285714=9.645289737244433>>9.645289737244433.
### Answer: 9.645289737244433

Expected answer: 1958/203

Correct? No